NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » INNE CHOROBY » KLASYFIKACJA ICD-10 :F00 DO F9-

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Klasyfikacja ICD-10 :F00 do F9-

Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania:
  
Admin
24.07.2009 11:33:59
poziom 6



Grupa: Administrator 

Lokalizacja: Admin

Posty: 1590 #295638
Od: 2009-6-1
Klasyfikacja ICD-10 :F00 do F9- Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania:

F00-F09
- organiczne zaburzenia psychiczne.
Najczęściej dotykają ludzi w podeszłym wieku. Są spowodowane chorobą mózgu (do tej grupy zaliczamy przede wszystkim otępienia m.in. chorobę Alzheimera czy Parkinsona).

F10-F19
- zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych.
(substancje takie jak alkohol czy narkotyki) począwszy od ostrych zatruć po następstwa długotrwałego, szkodliwego używania tych środków (uzależnienia) czy objawy abstynencyjne.

F20-F29
- schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe) i urojeniowe.
Tę grupę charakteryzuje występowanie urojeń i halucynacji (np. "głosów"). Najkrócej można powiedzieć, że psychoza (okres, gdy pojawiają się urojenia i halucynacje) jest utratą kontaktu z rzeczywistością. Osoby zdrowe czy neurotycy mogą wyrazić swe uczucia w postaci porównania - "czuję się jak komputer, który funkcjonuje bez emocji". Zdrowy może tu dodać "lecz na ogół sprawny technicznie", podczas, gdy neurotyk powie "lecz jest niesprawny technicznie". Psychotycy opuszczają słowo "jak" i z pełną intensywnością żyją metaforą - "Jestem komputerem".

F30-F39
- zaburzenia nastroju (afektywne).
Do tej grupy zaliczamy depresje, ale także przeciwieństwo depresji - manię. Depresję cechuje: nastrój przygnębienia, utrata zadowolenia, okresy płaczu, niechęć do samego siebie, utrata zdolności cieszenia się, oczekiwanie przykrych zdarzeń, pragnienia samobójcze, zniekształcony obraz samego siebie (samooskarżanie się), niezdecydowanie, zaburzenia snu, męczliwość, poczucie bezwartościowości. Przeciwieństwo depresji - manię charakteryzuje najczęściej silne podniecenie, euforia, nieustanna aktywność i poczucie wszechmocy.

F40-F48
- zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną.
Ludzie doświadczający tych zaburzeń są na ogół przytłoczeni lękiem i strachem (fobie, paniczne napady lęku, lęk uogólniony). Tu też zaliczamy agorafobię, fobie społeczne, lęk paniczny, zaburzenia lękowe uogólnione czy mieszane, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (tak zwaną nerwicę natręctw) oraz reakcję na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Dodatkowym źródłem lęku jest często świadomość, że obecne zachowanie jest irracjonalne i różne od zachowania innych ludzi oraz własnego, uprzedniego "normalnego" zachowania. F43- to duża i często występująca grupa zaburzeń obejmująca reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Zaburzenie to pojawia się po przeżyciu wyjątkowo stresującego wydarzenia życiowego (śmierci, rozwody, wypadki). Jest reakcją na ostry lub przewlekły stres. Objawów jest tu mnóstwo - od szoku, koszmarów, po zamartwianie się czy poczucie niezdolności radzenia sobie z życiem codziennym. Potocznie mówimy o "załamaniu nerwowym".

F50-F59
- zespoły behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi. Tu zaliczamy zaburzenia odżywiania (anoreksję i bulimię) czy dysfunkcje seksualne nie spowodowane zaburzeniem organicznym ani chorobą somatyczną np. brak lub utrata potrzeb seksualnych.

F60-F69
- zaburzenia osobowości i zachowania dorosłych.
Zaburzeniami zachowania nazywamy głęboko zakorzenione i stałe wzorce zachowań, które stanowią znaczne lub skrajne odchylenie od przeciętnego sposobu postrzegania, myślenia, odczuwania i odnoszenia się do innych. Towarzyszą im zazwyczaj poczucie przykrości oraz problemy w funkcjonowaniu społecznym. To pewien "patologiczny" wzorzec bycia w świecie, z innymi ludźmi i z samym sobą. Ten patologiczny wzorzec (przynoszący cierpienie ludziom o takiej osobowości oraz otoczeniu) jest niestety stabilny i bardzo odporny na zmiany. Terapia zaburzeń osobowości jest terapią trwającą najdłużej. Liczy się ją w latach. Ważne jest również, by relacja terapeutyczna była stała, by nie zmieniać terapeuty. To bardzo trudny wymóg, bowiem to właśnie w kontaktach z ludźmi (terapeuta też człowiek) osoba poszukująca pomocy ma największe problemy. Z góry trzeba przygotować pacjenta na pojawienie się trudnych uczuć w terapii, nawet wobec terapeuty. Ważne, by wspólnie je "przepracować".

F70-F79
to upośledzenia umysłowe (lekkie, umiarkowane, znaczne i głębokie).

F80-F89
to zaburzenia rozwoju psychicznego (problemy takie jak dysleksja czy seplenienie)

F90-F98
to zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym (np. zespół nadpobudliwości ruchowej)
_________________
A gdy serce twe przytłoczy myśl, że żyć nie warto,
z łez ocieraj cudze oczy, chociaż twoich nie otarto.
  
Electra29.03.2024 02:48:42
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » INNE CHOROBY » KLASYFIKACJA ICD-10 :F00 DO F9-

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny

Marzycielska Poczta. darmowy hosting obrazków darmowy hosting obrazków